Bobříci

Letos budeme lovit bobříky. Jsou čestnými oceněními za snahu, píli, výdrž a pevnou vůli, dobré chování a další vlastnosti a schopnosti, kterými se nemůže pyšnit jen tak někdo. Trénujte po celý rok a ulovte bobříků co nejvíce!

Někteří bobříci se loví po celý rok, jiné budeme lovit jen na táboře. Každý bobřík má svou barvu. Několik málo bobříků jsme upravili, narozdíl od tradičních Foglarovských, tak, aby byli splnitelné v současné době při zachování bezpečnosti a dalších pravidel.

2. Bobřík míření

Má světle zelenou barvu. Podmínky jeho lovu jsou tyto: Do čtverce 1×1 metr házej kameny (tenisové míčky, ponožkogranáty) ze vzdálenosti 10 metrů. Stokrát smíš házet - a z toho máš aspoň 80 kameny zasáhnout čtverec. Když kámen dopadne do čtverce, ale odrazem se vykutálí či vyletí ven, počítá se jako vhozený. Naopak ale, dopadne­-li kámen kdesi vedle čtverce a teprve odrazem od země vletí nebo se dokutálí, nepočítá se jako vhozený - a tento nepodařený hod je ztracen.

Malá připomínka: dopadne­-li kámen po hodu přesně na nakreslenou čáru, a je tedy sporné, zda se má počítat jako vhozený či ne, raději jej nepočítej. Chtěj mít bobříka míření - stejně jako ostatní - uloveného zcela jasně a přesvědčivě!

Do tohoto bobříka se s vámi, kdo budete mít zájem, pusVlastík.

5. Bobřík dobrých činů

Jeho barva je tmavomodrá. Žádá od tebe, abys vykonal alespoň sto dobrých skutků, třeba i malých, docela nepatrných.
Převedeš například slepce či starou osobu přes jízdní dráhu, pomůžeš jim nést nákupní tašku, obstaráš nákup starým lidem v domě či okolí, naštípáš jim dříví, doneseš ze sklepa uhlí. Kamarádovi půjčíš knížku nebo jinou věc, pomůžeš mu s úkolem, se kterým si neví rady, a podobně. Z chodníku odstraníš ohryzky jablka či hrušky, slupky od banánu, které byly už tolikrát příčinou pádu a úrazu. Cizímu chodci ukážeš cestu nebo mu podáš zprávu o tom, co hledá, když vidíš, jak se bezradně rozhlíží po ulici. Zastaneš se slabších hochů a děvčat, jsou­-li uráženi či dokonce týráni nějakými hrubci. V zimě posypeš pískem či popelem kluzkou zledovatělou cestu. Odstraníš z vody střepy skla, aby se při koupání někdo nezranil.

Je samozřejmé, že lov tohoto bobříka ti bude trvat dlouho, protože někdy přijdou dny, kdy se ti skutečně nenaskytne ani jediná příležitost někomu dobrý skutek prokázat. Vyhledávej však tyto příležitosti sám, nečekej, až přijdou! Tedy například: jdi se sám a bez vyzvání zeptat ke staré či nemocné sousedce, zda něco nepotřebuje. Nečekej, až ona sama u vás zaklepe a bude o něco prosit.

A v konání svých skutků neustávej ani tehdy, když už jich potřebnou stovku máš. Dej si heslo! "Každý den aspoň jeden dobrý skutek!" Plníš­-li snad náhodou také "Modrý život", platí ti dobré činy, vykonané k lovu bobříka, i pro něj.

Kdo má zájem snažit se ulovit Bobříka dobrých činů, tak ať kontaktuje Andy.

Máme prvního úspěšného lovce vůbec prvního uloveného bobříka ze všech. 1. března zdárně ulovila bobříka dobrých činů Vendy. Moc gratulujeme!

 

10. Bobřík zručnosti

Je fialové barvy. Požaduje od tebe, abys vyřezal 13 koleček o průměru asi 1 až 2 cm, propálil v nich rozžhaveným drátem nebo hřebíkem po dvou dírkách, aby se dala přišívat - a pak je nabarvil jasnými barvami bobříků. Nabarvená kolečka ještě přetři bezbarvým lakem, aby se barva nesmývala. Kolečka si pak budeš přišívat na rukáv své krojové košile.

Kromě těchto koleček vyrob ještě nějakou užitečnou věc do klubovny, například truhlík na květiny, skřínku na nářadí, stoličku, vozík, poličky, stolní lampičku z přírodního materiálu, rohožku před dveře, klubovní oznamovatel apod. Předmět, který jsi snad vyrobil již někdy dříve, než jsi začal lovit bobříky, se ti nepočítá. Vyrob něco nového!

V případě, že nemáš žádnou krojovou košili, na kterou by sis našíval bobříková kolečka, našívej si je na pás látky a ten si pověs někde doma, nebo jej můžeš na výpravy nosit jako šerpu.

Bobříka zručnosti doporučuji ulovit co nejdříve ze všech. Přece jen, pokud ho neulovíte, tak si nebudete mít co přišívat a zůstanete jen u toho, že slavnostně dostanete diplom a budete v klubovně na čestné listině Lovců. Bobříka zručnosti má na starosti Míša. Pokud se budete chtět pustit do jeho lovu, tak jí dejte vědět, pokusí se vám poradit a když nebudete moct vymyslet žádný výrobek, tak můžeme zkusit vymyslet i něco spolu.

Kolečka mohou být ze dřeva, keramické hlíny či hmoty, moduritu, nebo když vás napadne nějaký jiný pěkný "tábornický" materiál, tak klidně i z něj.

Barvy potom budou:

  • žlutá
  • světle zelená
  • černá
  • červená
  • tmavě modrá
  • tmavě hnědá
  • tmavě zelená
  • oranžová
  • růžová
  • fialová
  • světle modrá
  • světle hnědá
  • bílá

11. Bobřík síly

Má barvu jako letní obloha: je světle modrý. Má velké požadavky na svaly ve tvých pažích. Ukládá ti vytáhnout se na hrazdu nebo na vodorovnou silnou větev stromu tak, aby se ruce, držící větev či hrazdu, dotýkaly prsou a brada byla prokazatelně nad větví (hrazdou).

Nesmíš se však do této žádané výše dostat výskokem či dokonce tím, že si stoupneš na nějakou stoličku! Tedy jen volným přitahováním čili silou paží. A tak se vytáhni zvolna, ale bez odpočinku a bez přestávky - a hlavně bez dopadu na zem - pětkrát za sebou, jsi­-li chlapec, nebo třikrát, jsi­-li děvče, mladší patnácti let. Pokud ti je už více, než patnáct let, pak se budeš muset vytáhnout dokonce desetkrát, jsi-li chlapec a pokud jsi děvče, tak šestkrát.

Tomuto cviku se odborně říká shyb. Napoprvé jej možná nedokážeš ani jednou, natož pak třikrát nebo dokonce pětkrát, zejména nemáš­-li v pažích patřičnou sílu a tento cvik jsi až dosud nezkoušel. Začni proto jen mírným trénikem! Zprvu postačí, dokážeš­li se vytáhnout nad větev jen jednou. Nechtěj ulovit tohoto těžkého bobříka hned první den jeho lovu! Příští den zvyšuj své úsilí a pak si každý den přidávej více - až konečně jednou nadejde ta slavnostní chvíle, že se vytáhneš pětkrát, jak velí bobřík síly. A pak je tvůj!

Pokud se budete snažit ulovit tohoto bobříka, tak vám s ním pomůže Péca.